< Tagasi

VISIOON EHK MILLEKS MEILE TAB?

Tallinna arhitektuuribiennaal (TAB) on kujunemas olulisimaks rahvusvaheliseks arhitektuurisündmuseks Eestis. Üle aasta toimuv Tallinna biennaal on loodud vastukaaluks Veneetsia arhitektuuribiennaalile, kus Eesti arhitektid käivad igal teisel aastal oma töid maalimale näitamas. Eestis toimuv TAB on justkui koduvõistlus, kuhu tuleb kokku muu maailm, uudistama meie maad, rahvast ning sellest võrsunud arhitektuuri.

Välisriikides oma maa arhitektuuri näitamas käimine ja suhete loomine on vaid pool tööst. Eestis korraldatav rahvusvaheline arhitektuurisündmus pakub välismaailmaga suhtlemisel teise poole. Eesti on tänu TABile saamas kohaks, kus rahvusvaheline tipptegijate seltskond kohtub, samal ajal tutvudes meie riigi ja arhitektidega. Loomingulises ja vabas õhkkonnas toimuvad arutelud, töötoad, ekskursioonid loovad platvormi uuteks kontaktideks. Siin loodavatesse võrgustikesse kuuluvad ka Eesti arhitektid. TAB aitab seega tugevalt kaasa Eesti arhitektide jõudmisele maailma.

TABi korraldab Eesti Arhitektuurikeskus ja suunab TABi ümarlaud. Ümarlauda kuuluvad inimesed Eesti Arhitektide Liidust, mis koondab enamikku eesti arhitektidest ja Eesti Kunstiakadeemiast, mis annab erialast kõrgharidust ning on koduks kohalikule arhitektuuriteooriale. Samuti kuulub TABi toimkonda Tallinna linna esindaja ning varasemate TABide kuraatorid või kuraatorite tiimi esindajad. Toimkond valib iga kahe aasta tagant biennaalile uue kuraatori. Selline ülesehitus säilitab TABi värskuse läbi aastate. 


BIENNAALI PROGRAMM KOOSNEB NELJAST  PEASÜNDMUSEST NING SATELLIITPROGRAMMIST  


Ürituse keskmeks on sümpoosion - kahepäevane tempokas arhitektuuriteoreetiline mõttevahetus. Loengutele ülesehitatud päevakava koondab praktiseerivaid arhitekte, linnaplaneerijaid, teoreetikuid jt. Erinevate teoreetiliste platvormide paljusus kulmineerub päeva lõpus vestlusringiga. 


Teiseks ürituseks on kuraatorinäitus, mis vahendab tänast arhitektuuri ja arhitektuurivallas toimuvat laiale üldsusele. Näitusel eksponeeritakse hetkel olulisi teooriaid ja valmis ehitatud objekte Eestist ja maailmast makettide, installatsioonide ja projektsioonide abil. 2015. aastast kuulub kuraatorinäituse juurde rahvusvaheline linnainstallatsioonivõistlus, mille võidutöö teostatakse Tallinna linnaruumis ja esitatud võistlustöödest koostatakse näitus. 

TABi kolmas üritus on Tallinna visioonivõistlus. TABi koostööpartner Tallinna linn on kiirelt arenev organism. Oma pidevast muutumiste ahelast inspireerituna soovib linn tulevikku vaadata ning võrrelda ja analüüsida hetkel päevakorral olevaid ideid nii maailmast kui Eestist konkreetses linnaruumis. Visioonivõistluse tulemuseks on suur kogus läbi analüüsitud võimalikke arenguteid. Visiooni genereerimine on pikaajaliselt kõige pragmaatilisem käitumine – kui visioone on palju, siis on, mille seast valida.

Võistlustöödest koostatakse kataloog ning näitus. Visioonivõistlusest osavõtt on enamasti suur, kuna see on koht, kus noor arhitekt saab välja paista ning kontakte sõlmida. Võistlustööde näituse avamine TABi ajal toob Eestisse võistlusest osavõtnud arhitekte. 

Neljandaks põhisündmuseks on arhitektuurikoolide näitus, mis annab hea ülevaate sellest, millele erinevates arhitektuuri õpetavates koolides keskendutakse. Tudengitele ja õppejõududele on näitus heaks kontaktide sõlmimise ja võrgustikega liitumise paigaks, üldhariduskoolide õpilastele ja õpetajatele pakub näitus võimalust rohkem teada saada  arhitektiks või linnaplaneerijaks õppimise kohta. 

Erinevate arhitektuurimaailmas oluliste sündmuste ajastamine samale ajale võimaldab nende ristkülastust ja suurendab külastajate hulka. Nelja põhisündmuse kõrval on kavas satelliitprogrammi sündmused ja arvukalt mitmesuguseid kõrvalüritusi: publikatsioonide esitlused, installatsioonid, töötoad, arutelud, välisülikoolide presentatsioonid, peod jpm.

TABi klubi on biennaali igapäevane süda - seal tegutseb biennaali infokeskus ja soovijatel on võimalus biennaali programmi panustada osaledes klubis vabal laval. Läbi astujatele on avatud kohvikunurk ja pop-up raamatupood. 

Filmiprogramm on üles ehitatud iga biennaali põhiteemast lähtuvalt. Ka TABi ekskursiooniprogramm on seotud biennaali põhiteemaga. Ekskursioonide sihtgrupiks on nii biennaali väliskülalised kui kohalikud huvilised.

***

TABi kese on Tallinnas, kuid samal ajal toimuvad arhitektuurialased üritused ka Eesti teistes linnades – näitused, seminarid ja töötoad, mis puudutavad lokaalseid arhitektuuriküsimusi ning linnaplaneeringulisi arenguid.


TAB idee autor Villem Tomiste
ja
Eesti Arhitektuurikeskus

veebruaris 2014